طراحی سایت
X
بیوگرافی انوشیروان روحانی

بیوگرافی انوشیروان روحانی

انوشیروان روحانی، آهنگ‌ساز و نوازنده پیانو

انوشیروان روحانی، آهنگ‌ساز و نوازنده پيانو به سال ۱۳۱۸ در رشت ديده به جهان گشود. وی آموزش‌های ابتدایی موسيقی را توسط پدرش "رضا روحانی" که خود شاعر و ويالونيست بود، فرا گرفت.

انوشيروان، تحصيلات موسيقی خود را در هنرستان عالی موسيقی تهران تا مرحله فارغ التحصیلی پی‌گيری نمود. او بیش از ۲۵ سال نداشت که عضو شورای موسیقی رادیو شد و تا آخرین سالی که در آن سازمان فعالیت داشت، این سمت را عهده‌دار بود.

وی از اولین برنامه «گل‌ها» با این برنامه همکاری فراوان داشت و رهبری ارکستر شماره ۸ به عهده او بود علاقه بسيار زياد او به پيانو و کيبورد باعث گرديد که در سال ۱۳۴۲ اولين دستگاه ارگ الکترونيک را به ايران وارد نمايد.

در کنار اين فعاليت‌ها بايستی به نوازندگی آکاردئون در بسياری از آثار ساخته خود را نيز اشاره نمود. انوشيروان روحانی با بسياری از خوانندگان مطرح ايرانی و بين المللی همکاری نموده است که می‌توان به گابريلا فونتانا (خواننده سولیست سوپرانو اپرای وین)، کلاوس ماينه، اميل ساين، خانم هایده و سایر خوانندگان مطرح دنیای موسیقی اشاره نمود.

آثار ساخته شده توسط انوشيروان روحانی به بيش از ۵۰۰ اثر می‌رسد که حدود ۲۰۰ اثر آن در غالب موسيقی ارکسترال با کلام و بی کلام، قطعات پيانو و موسيقی فيلم منتشر شده اند. از جمله اين آثار می‌توان به «سلطان قلب‌ها»، «گل سنگ»، «عاشق شدم»، «دل کوچولو» و همچنين ترانه «شايد من، شايد تو» با اجرای گروه اسکورپيونز اشاره نمود.

بدون شک بايستی ترانه «تولدت مبارک» انوشیروان روحانی را از جاودانه‌ترين ترانه‌ها در زمانه معاصر دانست آن‌چه که در مورد انوشيروان روحانی گفتنی و منحصر به‌فرد می‌باشد، موفقيت بسيار درخشان وی در خارج از مرزهای ايران است که تحسين محافل بين‌المللی هنری مويد اين نکته می‌باشد بسياری از ساخته‌های او در چهارچوب لايت کلاسيک ساخته، تنظيم و اجرا گرديده است که اين آثار به مثابه پلی بين ساختار کلاسيک موسيقي در غرب و محتوا و روح موسيقی شرق می‌باشد.

بسياری از اين آثار به زبان‌های مختلف و در کشورهای متعددی اجرا گرديده‌اند اجراهای او به عنوان آهنگ‌ساز و پيانيست مورد توجه بسياری از موسيقي‌دانان بين‌المللی قرار گرفته است از جمله می‌توان به "ادوارد هيث" نخست وزیر انگلستان، رهبر حزب کارگر و مهمان ارکستر سمفونيک بريتانيا اشاره نمود. از ديگر افتخارات وی می‌توان به دريافت جايزه اول آهنگسازی از اسپانيا برای ترانه "سلطان قلب‌ها" اشاره نمود. انوشيروان روحانی در سال‌های اخير فعاليت‌های بسياری در چهارچوب آهنگ‌سازی و سوليست پيانو با ارکست اپرا و باله هانوفر آلمان و اپرای ترکیه (آنتالیا) انجام داده است. امروز، پس از نيم قرن فعاليت بی‌وقفه هنری، او همچنان شاداب و پر انرژی به عنوان يکی از برجسته‌ترين آهنگ‌سازان و نوازندگان پيانو به فعاليت‌های هنری خود ادامه می‌دهد و آثار بسياری از وی در دسترس شاگردان و مخاطبان موسيقی ايرانی قرار دارد.